Milá Michaelo M.

středa 24. únor 2016 11:17

Dostal jsem, tak jako dalších 600 tisíc živnostníků krásný dopis. Považuji za slušnost na něj odpovědět a vysvětlit, proč ho považuji za předčasný apríl.

Milá Michaelo,

Nejprve Ti chci poděkovat za milý osobní dopis, který mne velmi překvapil, protože jsem neměl nejmenší tušení, že Ti tak leží na srdci má budoucnost. Tvá upřímná starost o kvalitu mého podzimu života je opravdu dojemná a já bych jí opravdu rád ocenil, ale vzhledem k tomu, že nejsem v naší krásné banánové republice první den, jsem nucen dlouholetou zkušeností abych dříve než začnu plakat štěstím nad tou péčí, ji podrobil testu na detektoru zdravého rozumu a kalkulačce.

Takže pokud chci mít za desítky let průměrný důchod, mám začít platit více než trojnásobek toho, co platím teď, říkáš. To je skutečně úsměvné tvrzení od političky, která bude ráda, když se dožije ve funkci konce volebního období a pak se nad ní, stejně jako nad všemi předchůdci zavře voda a za měsíc po volbách, které vyhrají zase jiní sociální inženýři, po nějaké Marksové a jejích slibech ohledně mého důchodu neštěkne pes. Dále i jen letmý pohled na kalkulačku mi říká, že bych musel být opožděný, abych se řídil Tvým návodem, protože bych při předpokladu cca 40 let platím – 20 let beru, obdržel celkově MÉNĚ, než jsem státu velkomyslně věnoval. Kromě toho je zde drobný detail, který si všechny party u vesla přehazují už léta jako horký brambor a to ten, že nikdo nemá ponětí, jak to udělat aby nějaké důchody vůbec v budoucnu byly. Zatím je to ve fázi „hlava v písku“ a demografické hodiny, mršky jedny, stále tikají. Pokud bych měl soudit podle chování vlád za posledních x let, tak mě čeká odchod na zasloužený odpočinek cca v osmdesáti letech, kdy budu převeden do tzv. „aktivních záloh“ a spolu s ostatními přeživšími důchodci budu na zkrácený pracovní úvazek vypomáhat v zemědělství, pravděpodobně opět v nějakém prosperujícím JZD, financovaném z fondů EU. Z toho důvodu mi onen slíbený průměrný důchod roku 2016, který jistě bude ve stejné výši i za 40 let, bude jako pracujícímu krácen a zbytek vyplácen v naturáliích.

Z podobně veselého soudku je také Tvá teorie, že čísla se kterými dnes operuješ, budou platit i za 40 let. Jaké nástroje použili Tvoji ekonomičtí rádcové s tituly před i za jmény, k výpočtům tak odvážným? Vždyť si zkus alespoň představit, co mi tady navrhuješ – když mi teď dost zaplatíš, tak stát ti v roce 2056 bude dávat dnešní průměrnou penzi. Napíšu to znovu - v roce 2056. Ani socdem ministrině nemůže být tak blbá, aby věřila, že zná budoucnost. Notabene budoucnost důchodového pojištění.

A poslední, zato nejzásadnější připomínka. Ty si vážně myslíš, že si drobní živnostníci platí v drtivé většině minimum, z nějaké vrozené škudlivosti, nevzdělanosti nebo přímo opožděnosti? Že opravdu doma přehazují vidlemi, dle Tvého kolegy „ukradnuté“ hromady peněz o které dennodenně připraví nějakým zavrženíhodným způsobem své natvrdlé zákazníky v mrňavých kvelbech? A že místo zodpovědného spoření na důchod prostřednictvím státu, své nepřiměřené zisky raději rozfrcávají po barech v karibiku? Tak v tom případě mám pro Tebe velké, ale opravdu velké překvapení.

Nepřehazují a ani nerozfrcávají, nemají totiž co.

Jejich živnosti jim totiž vydělávají tak na složenky, jídlo, bydlení a další nutné výdaje spojené s běžným životem. Občas na něco třeba ani nezbyde, někdy se vydělá trochu víc, ale v podstatě je to stále v režimu šul-nul. Jediné co chtějí od státu je, aby je nechal na pokoji a neměnil každý půlrok pravidla hry v jejich neprospěch. Takže milá Michaelo, pokud bych si i odpustil nějaké zbohatlické radovánky každý měsíc a chtěl ušetřené oběživo použít na svou budoucnost, určitě ho nenacpu do chřtánu státu, který ho obratem přerozdělí na nějaké dobrodějné účely a na mou budoucnost se vydlábne.

Na závěr bych Tě chtěl ještě upozornit, že neustálé naznačování a to nejenom Tvé, že jediná nezavrženíhodná forma obživy je v našem sociálním ráji zaměstnanecký poměr a že nás, kapitalistické vyžírky, chudáci zaměstnanci neustále nějak dotují, už přestává být zábavné.

Měj se moc hezky, těším se na nějaký další pěkný dopis a pozdravuj Andreje, ten nám také fandí.

Tvůj OSVČ

Libor Žemba

Libor Žemba

Libor Žemba

Píšu o tom, co mne zaujme ve veřejném prostoru. Málokdy je to něco veselého. Texty obsahují: Gramatické chyby, omyly, předsudky, mýty, neověřené informace, hoaxy, fabulace, sprostá slovíčka, politickou nekorektnost, machismus a mé subjektivní názory.

Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat. Benjamin Franklin

REPUTACE AUTORA:
16,07

Seznam rubrik

Tipy autora

Oblíbené stránky